Thajsko 2011

15.02.2011

Chtělo se mi začít nějak vznešeně, ale první větu část mého psaní musím věnovat psí smečce, která bez milosti vyhání každýho vetřelce z pláže a já to jejich nekonečný štěkání nemůžu vystát. Jsem na ostrově Kho Phangan, jenž spatříte na mapě kousek pod thajským Bangkhokem a zatímco mi prsty padaj do klávesnice, pravou nohou odrážím hamaku, která se mnou houpe ze strany na stranu. Nemohu psát o cestování, nýbrž o dovolené s mou ženou a dvouletou dcerou Rozárkou. V Thajsku jsem již potřetí . Poprvé jsem tuhle krásnou zemi projel před téměř patnácti lety a musím říct, že za tu dobu neztratila svoje kouzlo. S dobrodružným cestováním jsem musel na nějakej čas skončit, tak vybírám země, který jsou ideální pro malé dítě. A právě Thajsko je jednou z nich. Je moderní, absolutně čistý, má dobrý zdravotní zázemí, nemocnice jsou košér a díky dotažený cestovní síti se zde dá pendlovat velice jednoduše. Není to místo na mapě, kde zažijete dobrodružství, ale spíše tu najdete nádherný místa, který i přes megamega turismus mají šmrnc. Bělochů na thajský půdě potkáte skoro víc než lokálů, ale když si člověk dá záležet, najde ještě mnoho zašitejch míst. Aby jeden zapadl do masy přijíždějící za západu, měl by mít vypracovaný potetovaný tělo, dready, nebo nějakej parádní oučes a bejt, jak se říká, „easy going“. Takovejch tejpků sem přiváží dopravní prostředky tuny, takže celková atmosféra je taková krásně vyzevlovaná. Lidé se potkávají v barech, v guesthousech, či na pláži a témata se motají zejména kolem všeho možnýho.

Moje zabíjení místního času spočívá v kytaře a hraní si s Rozárkou. Denně uděláme několik desítek báboviček, plaveme v kruhu, nebo se chodíme procházet po lesních stezečkách. Občas vyrazíme do nedalekýho městečka na trh.

Vím. Není to nic záživnýho ke čtení, ale o prodírání se s mačetou džunglí budu psát jindy, až pojedu cestovat.

Takhle jsem vám alespoň doufám lehce navodil tu krásnou atmosféru našeho ostrovního pobytu. Mějte se tam u nás krásně a pozdravujte sníh.

Homolka Tobolka

15.02.2011

Takže bandasky a bandáskové

Je devět večer a já ždímu laptopa na propocenym klíně, neb tu déj večer je fakt vedro. Dneska sem si nedal snídani, čímž sem ušetřil na jedno pivo, který mi právě sviští krkem do bříška….ach. Abych vám to vysvětlil totiž, tak prostě je to tak, že se tady snažíme vejít do pár pěnízků, který sme si přivezli sebou. Máme nejlevnější ubytování (jednoduchý, ale i tak krásný) a denní rozpočet nám vyjde přesně na levný jídlo a vodu. O šejkách, drinčíkách, nebo pivečkách si necháváme jen zdát. Někdy to udělám právě tak, že oželím jídlo a dám si to pivo, ale to je jen zřídka. Ale vůbec nám to nevadí. Večer jezdíme na místní trh, kde se dá za pár šlupek nažrat toho nejlepšího pošušňání. Ty vole!!! Ty dobroty doslova přetejkaj až do nosu a tak vochutnáváme a vochutnáváme.

Jak už sem psal, tak tenhle thajskej ostrov Kho Panghan je plnej mladejch rebelů, který si jedou ten svůj pohodovej živůtek. Všichni jsou tu výstavní, pokérovaný a vyfešákovaný, takže náš rodinnej zájezd do toho moc nezapadá. Někdy se nám musim fakt smát, protože vypadáme jak poláci v Bibione).

Do toho našeho denního rozpočtu se vejde motorka, kterou tu máme pronajmutou po celou dobu. Každej den jezdíme po ostrově křížem krážem (samozřejmě pommmmmmalu, neb jsme opatrní na dcerku) a střídáme pláže. Sem tam jedeme se dívat na slony, což malá úplně zbožňuje. Taky hledám místa, kde jsem pře patnácti lety vegetil, ale ta už se požehnaně změnila.

A tak tu běží den za dnem. S každým takovým přibude pár not a slov, neb kytaru tu mám na klíně jak to jde. Poznal jsem tu jednu německou houslistku, tak už jsem spřadli společnej hudební projekt….ale jak to dopadne???

Koukám na zprávy, jak je u nás domovině a zatím se mi do kožichu nechce.

Ještě tu pobudeme, tak zas bude nějaký to mlsání))

A nebudu to po sobě číst, neboť jak už psal Zemánek, jen bych opravoval chyby a opravoval.

Mějte se mi tam krásně, jo?

Jo????

Homolka Tobolka

15.02.2011

Poslední psaní z Thajska nechť je shrnutím. Nabírám písek do dlaní a mažu si s ním chléb, neb ten zdejší toust jinak by pro svojí měkkost nekřoupal.

Minulejch deset dní chcalo a chcalo. Sluníčka se člověk nabažil jen ve vzpomínkách na letní Třeboň. Některý bouřky byly fakt kýblózní, neb vědra vody padaly z nebe místo dešťovejch kapek. Naše pleť je bílá jako kokain, zejména pak ta moje, kterou neopálí ani dvacetinásobný solárko. Já vlastně se nikdy neopaluju. I když svítí, tak sedím ve stínu palem a čekám až ta žhavá koule přejde nebe. Pak v oklopení profesionálních plážistů svítím jako žárovka a naslouchám nejapným komentářům.

A je mi to jedno.

Thajsko není v porovnání s ostatní Asií nejlevnější. Náš mrzkej denní rozpočet nás limituje do nedobrovolný diety. Na místním trhu mají levný polívky a často dojde i na ty instantní, který stojí v přepočtu téměř nic. To všechno zapíjíme vodou, neb na pivo, džusíky a šejky v kapsách není. Zhubli jsme každej o pár kilo, ale vlastně si tuhle limitovanost užíváme, ani nevím proč. Naše denní útrata je teď opravdu minimální, takže na příští rok zvažujeme levnější kraj.

Jediný co si neodpustíme je pronájem motorky (která je tady kupodivu za pár šupů), bez který bychom byli namazaný. Máme sježděnej celej ostrov až do těch nejtěsnějších koutů, který jsou mimořádně krásný. Vlastně obecně je tady příroda úžasná, pláže jak z katalogu a všecko je svěže zelený.

Jak už jsem psal, Thajsko je snad tou nejturističtější destinací týto části naší planety. Doslova přetejká davem bělokožců, zejména Němců a Rusáků (Rusáků, který vám přes svojí povýšenost zcela jistě neodpoví ani na pozdrav), ale najdete zde stále místa, kam se zašít. Ovšem nesmíte jet třeba na sousední ostrov Koh Samui, kterej je prožranej rezortama a letoviskama až na kost, až to není hezký.

Sám bych už do Thajska nejel, ale pro rodinu s dětma je to naprosto ideální. Čisto, moderno, všechno seženete, doprava funguje, naprostý bezpečí a navíc je to tu plný úsměvů.

Moje dcera je tu opečovávána jako princezna, neb místní maj obrovskej vztah k dětem, takže tady má mraky strejdů a tet.

Nevím co bych dále psal, neb nerad vařím z vody. Spíše si počkejte na psaní od kluků.

Bude se nám stejskat.

Homolka Tobolka