Po Senegalu už jsem pošilhával dlouho. Nějak jsem poslední dobou zlákán pásem zemí lemující západní pobřeží Afriky. Chtěl bych se v budoucnu zaměřit právě tímto směrem.

Zlanařil jsem kamaráda Papuánce a letenky byly v kapse. Odlet začínal patnácti pivama, takže ani nevím jak jsme se ocitli o několik hodin později na pláži plný odpadků někde těsně pod Dakarem. Asi nebudu psát cestopis, spíš bych napsal tak co mě o Senegalu napadne.

Výhodou je půjčit si zde auto. My měli herku, který se klepal volant a převodovka vydávala neuvěřitelný zvuky. Nic méně jsme s ní zde najeli dvanáct set kiláků po cestách, ze kterejch jsme se někdy neuměli bez pomoci vyhrabat. Projeli jsem města, vesnice, pobřeží a viděli defakto dva Senegaly.

Jeden bych tak řekl, že je dole pod Dakarem. Tady je relativně čisto, jsou tu obchody, restaurace, rezorty a jiná vyžití, včetně “safari” tedy spíš takové zoologické by se dalo říci. Potkáte tam žirafy, zebry pštrosy…a nosorožce. Všechno je to ale import z JAR.

Pokud se ale vydáte více na sever, nebo do vnitrozemí, ocitnete se ve zcela jinym Senegalu. Ocitnete se v opravdové černý Africe. Města jako Touba, Saint Louice, Thieves, Louga a pak mnoho dalších meších městeček jsou směsicí bordelu a chaosu. Všude jsou kozy, louže,hordy odpadků a taky lidí. Mnozí se na vás dvakrát nesmějou, taky jsme se pakrát dostali do pře. V Dakaru jsme se těžko vymotávali z konfliktu s pouliční mafií, jinde se zasé hádali o odřený auto.

Jídlo v Senegalu není žádná sláva. Pokud nejste v turistický části, tak jídlo dlouho sháníte. Nakonec naleznete něco jako chatrč s hrncema, kde pod rojem much najdete rybu, kuře, fazole…

Národní jídla se jmenují džejbidžen, maffé nebo Yasa Půlé (vše píšu foneticky). Docela se to dá, ale někdy to stojí dlouho na ulici a oni to pak tak nějak halabala ohřejou, něco polejou majonézou z okoralýho kelímku…občas je to o žaludek, ale s tímhle jsem nikdy neměl moc problém.

Senegal ve mne zanechal směsici pocitů. Vedro, pot, odpadky, občas divní lidé, ale taky nádherný baobaby, divoký moře, barevný ženský a vibrace Afriky. Viděli jsme chlapa se sloní nohou, nechali se okrást, měli sračku, navštívili jedno z nejpřelidněnějších měst vůbec, chytil jsem zánět uší ze špinavý vody, navštívil nemocnici, chtěli nám sebrat boty, prostáli jsme hodiny a hodiny v dopravních zácpách, smáli se koni v dodávce, vypili piva, smočili nohu v Růžovém jezeře a vůbec jsme sei to tak nějak podivně užili.

Mějte a klidně tam nejezdětě:))

332