John Lennon a IMAGINE

John Lennon a IMAGINE

(z knihy Deník mořskýho ježka)

Po dobrým obědě v zapadlý newyorský hospůdce si John zapálil cigaretu a propiskou proškrtával text písně, kterou zrovna napsal na zadní stranu jídelního lístku. Pod obroučkou kulatejch brejlí důležitě přivíral oči, jelikož věděl, že tentokrát mu múza přinesla jeden z největších hitů, který doposud složil.

Takovej nápad přichází znenadaní a bez zaklepání. Proto v rychlosti použil jídelák jako záznamník pro geniální píseň, jinak ta by se neudržela v paměti a roz­plynula se do toku ostatních myšlenek. 

John měl velkou radost, proto si zapálil ještě jednu cigaretu a sotva jí típnul, sbalil text písně do náprsní kapsy, nechal pod hrníčkem kafe zašoupnutou bankovku a vydal se směrem ke vchodovejm dveřím.

Sotva však sáhl na kliku, projela mu břichem bole­s­­tivá křeč. Ve vteřině ho polil studenej pot, a to už se John ubíral srandovní kachní chůzí směrem k toa­letám. Stihl to opravdu na poslední chvíli a sedě na prkýnku si vychutnával tu vyprázdněnou slast.

Rukou ohmatal držák na toaletní papír a po té okolí záchodový mísy. Krom prázdný rule z tvrdýho kartonu nenašel v místnosti byť jen malej kousek něčeho, čím by si mohl utřít z průjmu ještě šokovanej zadek. Prohledal si všechny kapsy a jediný co mu uvízlo v ruce byl onen jídelní lístek s textem písně, která by se určitě vepsala do dějin hudby jako jedna z nejvlivnějších.

John se ocitl tváří v tvář velkýmu osudovýmu rozhodnutí.

Když dnes poslouchám píseň Imagine, doslova vidím Lennona, jak odchází z tý malý newyorský hospůdky a při­­­posranými kachními krůčky se proplejtá mezi auty se zachráněným jídelním lístkem.

Krom toho, že píseň Imagine je jedna z nejgeniálnějších Lennonových písní, není nic z tohoto psaní pravdou. Všechno jsem si vymyslel sedě na hospodskym záchodě, kde jsem řešil stejnej problém.

Lennon (2012)