Pan Novotný a zlatá rybka

Pan Novotný a zlatá rybka

(z knihy Deník mořskýho ježka)

Pan Novotný odpočívá v klidný vodě Vyžlovskýho rybníka. Má rád místo nedaleko stavidla, kde slunce oh­­řej­vá hladinu po celej den. Udržuje stabilitu drobným mácháním ploutví tam a zpět přesto, že mu to stále činí potíže. Kaprem není zas tak dlouho, vlastně v rybím těle přežívá třetí sezónu. A ta dvě parná léta a tři proklatý zimy, kdy v blízkosti vysekaný díry v ledu dejchá okysličenou vodu, přemejšlí.

Přemejšlí o věci, která ho žere až do tý nejmenší rybí kosti, přemejšlí o rozhodnutí, který se jen těžko bere zpět. Přemejšlí o tom krásnym slunečnym ránu, kdy si ještě jako člověk máchal kotníky ve studený vodě a sledoval na hladině pohupující se splávek svý udice, kterej pak vytáhl z vody i se zlatou rybkou a ona mu nabídla splnit jedno jakýkoliv přání. Přemejšlí o tom, proč tak bezmyšlenko­vitě z pusy vypustil, že by chtěl bejt rybou. Byla to ta první věc, která ho při pohledu na rybník napadla, a než si stačil uvědomit co si vlastně přeje, obrostly ho šupiny a ru­ce a no­­­hy se mu srazily v ploutve. Chtěl zavolat „pomoc”, ale z kulatý rybí pusy vyplulo namísto hlasu jen pár bublin.

Plaval rybníkem a zmateně narážel do kamenů a větví tlejících v bahnitym dně. Neobratně mrskal ocasní plou­t­ví a snažil se pochopit co se stalo. Chtěl z vody, jenže kyslík ho dusil. Věděl, že žábry nejsou plíce, ale přesto to zkoušel zas a znova, než mu došlo, že musí použít rozum. Ten školenej lidskej rozum, kterej byl to poslední jediný, co mu z člo­­věka zůstalo.

Ty tři roky v rybím těle jsou přeci dlouhá doba, aby pan Novotný přišel na to, jak dát lidem na souši vědět, že on není obyčejnej kapr, ale inteligentně myslící tvor, ba dokonce inženýr elektrotechniky s dobře placeným flekem, ale i tak stále neví, jak se z kapra znovu stát člověkem. Přemluvil by zlatou rybku, jenže ne­má řeč. Napadlo ho svůj vzkaz vyrejt čumákem do dna v měl­­­ký části rybníka, jenže slova v písku nedržejí tvar. Chtěl by vedle rybářovy loďky vypouštět z pusy bubliny jako morzeovku, ale bojí se, že skončí na pekáči. Promejšlí různá řešení, ale nic z toho není efektivní, natož bezpečný.

Čas letí a pan Novotný v kapřím těle stále stojí v klidný vodě Vyžlovskýho rybníka a čeká na Vánoce. Dycky se na Vánoce těšil, poslední tři roky ne.

Pan Kaprál (2012)